33 RPM - Long Play Kayıtlar

Longplay, yani Türkçe adıyla Uzunçalar da diyebiliriz. Bu plak türü teknik olarak 33 RPM. 33’lük Plak gibi ifadelerle de anılabilir. 33’lük plak kayıtları, sanatçıların 8-12 arası şarkılarının plağın ön ve arka yüzüne A ve B olarak kayıt edilmesi ile oluşur. Ortalama her bir yüzünde 25 dk’lık şarkılar kayıt edilen bu plaklar günümüz de 2 şekilde hala satılmaktadır.

Günümüzde satılan Long Play kayıtlar ilk basım olarak yani albümün çıktığı yıla ait kayıt olarak (2. el) satılır ya da bazı albümlerin günümüzde tekrar basılmasıyla yeni basım ya da remastered ismiyle duyduğumuz. çoğunlukla müzik marketlerde bulabildiğimiz plaklardır. Tabi burada yeni basım plakların fiyat ve bulunma olasılıkları ilk basım olan kayıtlarına göre çok daha uygundur 🙂

Bunun dışında günümüz sanatçıları da albümlerini son dönemlerde Long Play olarak da piyasa sürmektedir.

45 RPM Kayıtlar

45 RPM Kayıtlar, yani 45’lik plaklar genellikle ön ve arka yüzünde 1er şarkı barındıran single albüm diyebileceğimiz albümlerdir. Bazı 45’lik kayıtlarda ön ve arka yüzlerinde 2’şer şarkı yani toplamda 4 şarkı da bulunabilmektedir.

45’lik plaklar, günümüzde özellikle hit olan eski şarkıların temini için çok aranılan albümlerdir. Kimi koleksiyonerler Long Play araştırırken, 45’lik olan bu küçük plakların da özel bir kitlesi vardır.